Artykuły

Zabiegi estetyczne w terapii okolicy oka

lek.med.Dagmara Misiek-Cyrwus

Zabiegi estetyczne w terapii okolicy oka

Powieka zdradza wiek…

Delikatna i cienka skóra okolicy oka starzeje się zwykle wcześniej, niż reszta twarzy zdradzając w ten sposób naszą metrykę.

Dermatologia estetyczna oferuje obecnie coraz więcej metod walki z przedwczesnym starzeniem się skóry tej okolicy pozwalając na holistyczne podejście do terapii tej okolicy.

Musimy zdawać sobie sprawę, iż powieki górna i dolna oraz skroń starzeją się nieco inaczej- ułatwi nam to dobór odpowiedniej metody walki z tym procesem.

Starzenie powieki górnej

U osób stosunkowo młodych obecny jest niewielki nadmiar skóry powieki górnej. Z czasem nadmiar ten układa się w fałd, który przysłania cześć powieki znajdującą się tuż powyżej linii rzęs. W końcu fałd ten zwisa ociężale sięgając samych rzęs i utrudniając przy tym widzenie oraz przyczyniając się do ograniczenia pola widzenia. Nierzadko wiąże się to z podświadomym unoszeniem brwi przez Pacjenta, który próbuje w ten sposób skorygować nadmierne opadanie powieki górnej, co przyczynia się w efekcie do powstawania zmarszczek poziomych czoła.

Starzenie powieki dolnej

Inaczej przebiega natomiast starzenie powieki dolnej- u osób młodych jest ona nieco wklęsła w stosunku do policzka. Z wiekiem zwiotczenie i utrata sprężystości skóry i mięśnia okrężnego oka w połączeniu z nadmiernym nagromadzeniem podściółki tłuszczowej prowadzą do jej uwypuklenia, pojawienia się bruzd nosowo-powiekowych (tzw. „doliny łez”), bruzd powiekowo- policzkowych oraz tzw. worków pod oczami.

Na skroni z wiekiem rysują się natomiast liczne rysy, bruzdy ( tzw. „kurze łapki”) oraz widoczny staje się ubytek jej objętości objawiający się obustronnym zapadaniem dołów skroniowych.

 

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów poprawy wyglądu okolicy oka są zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej (Botox®). Hamuje ona czynność skurczową mięśni przyczyniając się w ten sposób do wygładzenia zmarszczek („kurzych łapek”, zmarszczek gładzizny czoła oraz zmarszczek powiek dolnych), uniesienia bocznej, lub przyśrodkowej części brwi oraz efektu „otwartego oka”.

Reaguj wcześnie!

Stosunkowo wcześnie rozpoczęte zabiegi skutecznie zniwelują obecne oznaki starzenia i zapobiegną na przyszłość ich pogłębianiu. Należy tu wspomnieć, iż Botox® jest obecnie jedyną zarejestrowaną toksyną w leczeniu „kurzych łapek” otwierając tym samym nowe możliwości dla lekarzy i ich Pacjentów.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w leczeniu zmarszczek okolicy oka są wypełniacze stabilizowanego kwasu hialuronowego, takie jak Juvederm Ultra, Restylane, czy Teosyal.

Przyczyniają się one do konturowania i unoszenia brwi, wypełniania „doliny łez”, korekty zapadnięć pod oczami i „kurzych łapek”, wypełniania dołów skroniowych oraz przywracania objętości środkowych części twarzy pośrednio przyczyniając się w ten sposób do poprawy okolicy oka.

Uzupełnieniem powyższych zabiegów są peelingi medyczne i mezoterapia igłowa stosowane często równocześnie, jako terapie łączone. Peelingi takie jak kwas migdałowy, kwas tioglikolowy przyczyniają się do spłycenia delikatnych zmarszczek, pogrubienia skóry oraz rozjaśnienia cieni pod oczami. Na tak odświeżoną powiekę doskonale wpłynąć może w kolejnym kroku mezoterapia igłowa wykonana preparatem nieusieciowanego kwasu hialuronowego (np.Juvederm Hydrate lub obecne na polskim rynku koktajle). Jej efektem będzie długotrwałe nawilżenie, odświeżenie i rozjaśnienie okolicy oka.

Nie ryzykuj swojej urody!

Należy pamiętać, iż okolica oka należy do jednej z trudniejszych w procesie leczenia z racji możliwych działań niepożądanych wynikających z budowy anatomicznej. Dlatego też decydując się na zabieg powinniśmy zawsze wybrać sprawdzony gabinet i doświadczonego w tym zakresie lekarza.