Fakty i
Mity

Oto najczęstsze pytania i wątpliwości, z którymi lekarze stykają się w swoich gabinetach.
Nadszedł czas, aby na pytania dać odpowiedź, a wszelkie Państwa wątpliwości rozwiać.
Jednocześnie czekam na Państwa zapytania- postaram się na nie odpowiedzieć i opublikować poniżej.

lek.med. Dagmara Misiek-Cyrwus

Zabiegi medycyny estetycznej zarezerwowane są jedynie dla znanych i bogatych. Poza tym nie znam nikogo ze swojego otoczenia, kto je wykonuje i boję się czy będę zadowolona
Strach przed wykonaniem pierwszego zabiegu jest całkowicie oczywisty i naturalny. Najważniejszą kwestią jest trafienie w dobre ręce lekarza, który doradzi nam jak moglibyśmy w małoinwazyjny sposób skutecznie wpłynąć na nasz wygląd. Niemniej istotne są także rozsądne oczekiwania Pacjenta. Należy też wspomnieć, iż zdecydowana większość zabiegów estetycznych jest w pełni odwracalna, co pozwala nam kontrolować ich efekty w zależności od naszych upodobań.

Jeśli raz wykonam zabieg estetyczny, będę go musiała wykonywać już zawsze
FAŁSZ!
W każdej chwili możesz zaprzestać wykonywania zabiegów estetycznych. Ich efekty są czasowe i w pełni odwracalne, dlatego jeśli nie ponowisz zabiegu w przyszłości, Twoja twarz powróci do wyglądu dokładnie sprzed zabiegu. Pacjenci ponawiają zabiegi jedynie z racji młodszego i bardziej promiennego wyglądu twarzy oraz lepszego samopoczucia psychicznego.

Wygładzanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego powinno wykonywać się dopiero po 40 roku życia
FAŁSZ!
Nie ma określonej dolnej granicy wieku, ale oczywiście Pacjent musi mieć ukończone 18 lat. Co więcej –  specjaliści są zgodni, że lepiej zacząć wykonywać zabiegi wcześniej, aby nie dopuścić do powstania i utrwalenia się zmarszczek. Działamy wówczas jedynie profilaktycznie- efekty są subtelniejsze, a dawki preparatu znacząco niższe.

Boję się, że jeśli wykonam zabieg z użyciem Botoxu moja twarz stanie się sztuczna i „maskowata”
FAŁSZ!
Prawidłowo wykonany zabieg z użyciem toksyny botulinowej przez doświadczonego lekarza absolutnie nie spowoduje wrażenia „maski”. Efekty zabiegu zawsze powinny być naturalne i stosowne do wieku Pacjenta oraz jego oczekiwań, a twarz mimiczna.

Chciałabym powiększyć usta, ale boję się „kaczego dzióbka”
FAŁSZ!
Najważniejszą sprawą jest oddanie się w ręce odpowiedniego lekarza specjalisty. Tzw. ”kaczy dzióbek” jest naprawdę błędem w zabiegu powiększania ust, chyba, że Pacjent wyraźnie sobie tego życzył, a lekarz zaakceptował to żądanie .

Jestem mężczyzną i nie chcę wykonywać zabiegów odmładzających, gdyż boję się, że moja twarz nabierze kobiecego wyglądu
FAŁSZ!
Celem zabiegów odmładzających u mężczyzn nigdy nie powinno być usunięcie zmarszczek (szczególnie po 40 r.ż.), lecz jedynie ich częściowe wygładzenie i wysubtelnienie.

Chciałabym zaakcentować swoje policzki, ale boję się efektu „piłek pingpongowych” często obserwowanych u znanych osób
FAŁSZ!
Nie każda twarz jest odpowiednia dla tego zabiegu i będzie dobrze się z nim prezentować. O potrzebie kształtowania kości policzkowych powinien decydować lekarz Dobierze on odpowiednią dla naszej twarzy i oczekiwań ilość preparatu oraz właściwie go rozmieści. Dzięki temu efektem zabiegu będzie subtelne podkreślenie policzków bez nadmiernego ich uwydatnienia.

Wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie są bolesne
PRAWDA!
Preparat wstrzykuje się przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Wstrzyknięcia powodują niewielki dyskomfort, porównywalny do nieco mocniejszego ukłucia komara. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. W przypadku bardzo wrażliwych Pacjentów można na 15 min przed zabiegiem zastosować miejscowo znieczulający krem Emla.

Zmarszczki i linie wygładzają się dopiero kilka dni po zabiegu toksyną botulinową
PRAWDA! Pierwsze efekty widoczne są po ok. 2-3 dniach, a po ok. 5-7 dniach widać pełne efekty zabiegu. Jednakże u każdego Pacjenta czas pojawienia się pełnego efektu jest indywidualny. Twarz odzyskuje świeższy i młodszy wygląd, mięśnie są zrelaksowane i rozluźnione, a ich praca nie doprowadza do zagniatania się skóry w postaci linii i bruzd.

Zabieg toksyną botulinową należy powtarzać co ok. pół roku
PRAWDA!
  Efekty zabiegu utrzymują się ok. 3-6 miesięcy. Jest to zależne indywidualnie i czas trwania może różnić się pomiędzy różnymi Pacjentami. Nie mniej jednak po ok. 4-5 miesiącach powraca pełna mimika twarzy. Mięśnie ponownie zaczynają przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Dopiero wówczas Pacjent może ponowić zabieg z użyciem toksyny botulinowej, aby utrzymać jego efekty.

Wygładzanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego mogą wykonywać tylko kobiety
FAŁSZ!  Zabiegi wygładzania zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego z powodzeniem stosowane są także u mężczyzn.